MĚSTO KRK
Krčská katedrála
Krčská katedrála je spolu s Frankopanskou pevností najznámějším městským symbolem. Raně křestanská bazilika byla postavena v 5. století na místě bývalých řimských lázní. Katedrála, zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie, je poprvé zmiňována roku 1186. Zajímavým a jedinečným detaliem je i hlavice na prvním sloupu, na které je znázorněn raně křestanský motiv ptáků pojídajících rybu.
Kamplin
Na Kamplinu se nachází Frankopanská pevnost, tvrz, hrad, kdysi důležitý fortifikační objekt, chránící město. Dnes je využívána jako stánek kulturního dění. Větší část této pevnosti krčských knížat byla vystavěna v druhé polovině 13. století na starých římských hradbách. Najblíže u katedrály stojící čtyřhranná věž byla od roku 1191 používána Frankopany jako soudní budova.
Roman mosaic
Zbytky římských lázní se nachází v Ribarska ulica (ulice), které spojuje malé městské bráně a Vela placa náměstí. Mozaika je dobře zachovalé a ukazuje mytologické námořní scény. V centru je Triton, s delfíny a další mořské tvory tančí kolem něj. To pochází z 1. století.
Galerie Stanić
Po galerií Stanić na náměstí Vela placa je skryta část mnohovrstvé krčské historie. Dvě patra pod povrchem dnešního života začíná příběh o vývoji a razšiřování dávného města. Pěkný, nepěknému účelu sloužící, obětní oltář z Venušina chrámu (nahoře), je nejstraším pozůstatkem takového chrámu na Jadranu. Na dvoře budovy, mezi předrománskými a středověkými hradbami, jsou ještě zdi kasáren.
OMIŠALJ
Kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie
Kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie (Uznesenje Marijino), nacházející se v centru města, je trojlodní románská bazilika, zmíněná v pramenech poprvé roku 1213. Za zhlédnutí zde stojí triptych na starém oltáři mistra Jacobella del Fiore z 15. stol. a reliéfní deska ze stejné doby, umístěna na přední straně oltáře.
Park Dubec
V severní části města s názvem Dubec se nachází vyhlídka, ze které je překrásný pohled ns Kvarnerský záliv a Rijeku. Park Dubec se razprostírá od omišaljských hradeb k moři. Má rozlohu kolem 18 000 m2, procházet se můžete po upravených cestách v celkové délce 995 m.
Starorománská bazilika, 5 stol.
V zároce Sepen poblíž Omišalje se nachází starorománská bazilika z 5. stol., dle některých zdrojů najvětší ve Středomoří.
Fulfinium
Řecký zeměpisec Ptolemaios zmiňuje ve svých dílech město Fulfinium, vzniklé v polovině 1.stol. Zmizelo však beze stopy. Dlouho se pátralo, kde město leželo –vědci předpokládali jeho umístění na různých místech ostrova Krku. Fulfinium (resp. Jeho pozůstatky) se doposud nachází v zátoce Sepen, v oblasti Mirine. Město veteránů
PORAT (MALINSKA)
Je zde frankopanský kostel Sv. Márí Magdalény (Sv. Marije Magdalene), vedle kterého stojí klášter hlaholitů terciaru, v současnosti využívný jako muzeum sakrálních sbírek a užitných předmětů každodrnního života tohoto kraje.
GLAVOTOK (MALINSKA)
Svaty Krševan
Raněrománský kostelík Sv. Krševan se nachází nad zátoku Čavlena. Ke kostelu se dostanete z Glavotoku po cestě podél pobřeži, kterou vyznačili františkáni, nebo z osady Milihnići po klasických značkách.
KORNIĆ
Kostelik Sv. Donat stojcí ve středu Puntarské zátoky, poházi z 12. století. Je jednou z nejlznámĕších sakrálních památek na chorvatském pobřeží.
KOŠLJUN
Nachází se v Punatské zátoce, 800 metrů od Punatu. Na Košljunu se nachází františkánský klášter. Mniši sem před propadalištěm dějin skryli mnohé, po staletí shromaždované poklady a zachovali je až do dnešních dnů. Po levé straně je muzeum etnografický sbírek, vlatnící lidové kroje z celého ostrova Krk a předměty, které používali rybáři a vesničané koncem 19. a začátkem 20. století. Va středu atria stojí studna, pod kterou je nádrž s deštovou vodou, v podloubí je umíštena sbírka lastur a vycpaných zvířat. Přítomnost zoologických exponátů dokazuje zájem františkánů o přírodní vědy.
JURANDVOR (BAŠKA)
Kamennou desku, širokou 199 cm a vysokou 99 cm, na které je na 13 řádcích text psaný hlaholicí, našel roku 1851 jurandvorský teolog Petar Dorčić v benediktýnském kostele Sv. Luicie. Toto je tedy jeden z nejstarších zápisů v chorvatském jezyce, který z malé krčské vesnice učinil slavnou ikonu chorvatské kultury a vzdělanosti.
BAŠKA
Muzea
Vedle farního kostela Sv. Trojice se nachází Muzeum obyčejů Bašky, ve kterém jsou etnografické poklady tohoto kraje. Pilní občané je po léta shromaždovali a chránili před zkázou. V muzeju které bylo otevřeno roku 1970, jsou vystaveny bašské lidové kroje, nádobí a další předměty denní potřeby.
Vela & Mala luka
Na výlet je třeba se vybavt zásobami jídla i pití. Cesta dlouhá 6 km se šplhá do 300 metrové výšky, potom klesá a opět se zdvihá do výšky 112 metrů. Nezapomeňte na razložení sil, čeká vás i zpáteční cesta. Pokud nejste milovníky podobných dobrodružství, nabízí se vám ještě jedna, méně atraktivní možnost (bez báječných vyhlídek). Z bašského přístavu vyplouvají dopoledne do přístavu Vela luka taxi lodě, kterými se odpoledne můžete vrátit zpět.
VRBNIK
Farní kostel sv Mary
Na vznesené prostor v centru stojí farní kostel Sv. Marie, který byl uveden v již 1325, a Glagolská cenné rukopisy. Zvonu věže kostela byla postavena v roce 1527 a vydává město svůj charakteristický vzhled. V blízkosti zvonice je vrytý s foto výstava bratrstvi ze St John the Baptist - Kapari.
Knihovnu rodiny Vitezić
Z ostatních zajímavostí je trěba zmínit Knihovnu rodiny Vitezić, na Náměstí Vrbnického statutu 4 (Placa Vrbničkog statuta 4). Knihy nashromáždili a posléze mĕstu darovali Ivan vitezić krčský biskup dr. Dinko Vitezić lidový poslanec. Knihovna obsahuje více než 10 000 titulů, z nichž nejvzácnější je jeden ze dvou exemplářů Atlasu světa y Johanna Davida Kochlera.
Nejužší uličku
Uzké uličky jsou v mnoga přímořských městečkách zárokou klidu. Byly stavěny podle požadavků úplně jiné doby, a tak jimi auto neprojede. Některými uličkami nemůže projet ani malá motorka a dokonce zde existuje ulice, která diskriminuje i některé lidi. Místní dokonce tvrdí, že se jedná o nejužší uličku na světě! Průchod Grškoviće prolaz u domu číslo 14 skrývá totiž ještě jeden průchod, nazývaný «soutěsinka» (klančić)
DOBRINJ
Muzea
Etnografické muzeum, u vstupu na tržiště, vlastní pilně shromaždovanou a optrovnou, bohatou sbírku ostrovních ručních prací, zemědělského i rybářského náčiní a užizných předmětů dávného života tohoto kraje a ostrova Krku vůbec.
Muzem se sakrální sbírkou se nachází nad dobrinjským tržištěm vedle kostela Sv. Antona, v prstorách farního bytu a sálu bývalého bratrstva. Muzeum bylo neoficiálně otevřeno roku 1981 a předměty uchovávané v kostelech, kaplích a sakristiích.
GABONJIN (DOBRINJ)
V blízkosti Dobrinje leží vesnička Gabonjin. Zajímavá poznávací vycházka po 200 metrů dlouhé stezce podél kopce ke kostelu Svatého Petra vám kromě příjemné relaxace poskytne možnost procvičit se ve čtení hlaholice...
RUDINE (ŠILO)
Vřele vám doporučujeme, abyste během svého pobytu na ostrově Krk navštívili jeskyni Biserujku. Jeskyně, bohatě vyzdobená stalagmity a stalagnáty, je dlouhá pouhých 110 metrů. Výškový rozdíl mezi vchodem a dnem je 12 metrů. Nejnižší bod jeskyně se nachází 53 metrů nad mořem. Jeskyně je pro návštěvníky otevřena od dubna do listopadu.
Text...