Otok Krk
?xml:namespace>
Hrvaška ima 1185 otokov, od tega pa jih je 66 naseljenih. Med njimi je največji ravno otok Krk, ki ima površino 405,78 km2, dolžino 38 km, največjo širino 18 km, ter dolžno obale 189,30 kilometrov.
?xml:namespace>
Na Krk lahko pridete iz različnih strani: po morju (z ladjo, lahko pa tudi priplavate), s kopna – ker je z izgraditvijo mosta praktično tudi postal del kopna, ter po zraku, ker se reško letališče nahaja prav na Krku v bližni Omišlja.
Največjemu hrvaškemu otoku se prispodobi tudi največji hrvaški most, in ne samo hrvaški! Dolžina mosta z dostopi je 1430 m. Posebnost tega mostu pa je betonski lok od kopnega do otočka Sv. Marko v dolžini 390 metrov. V času gradnje je postal največji most takšne vrste na svetu. Za 85 m je lok prekosil do takrat največji lok na mostu v Sydneyu.
?xml:namespace>
Krk se nahaja v Kvanerskem zalivu v neposredni bližini mesta in luke Reka. Čeprav se nahaja precej severno, topla poletja in blage zime ustvarjajo mediteransko podnebje. Hrabri in vzdržljivi se lahko tudi prej kopajo, toda morje je prijetno za kopanje od junija do septembra in celo do oktobra.
?xml:namespace>
Otok Krk ima 1300 opisanih rastilinskih vrst, kar navedenemu človeku samo po sebi ne govori veliko, ampak, če to primerjate s številko 1180, kolikor jih ima precej večji in bolj znani otok, ki se imenuje Velika Britanija, kar se tiče rastlinskih vrst bi morala zamenjati imena- Veliki Krk in otok Britanija.
?xml:namespace>
Otoku Krku, Torinu (Italija), Bordeauxu (Francija), Ottawi (Kanada), Minneapolisu in Portlandu (ZDA), Hokkaidu ( Japonska), Harbinu (Kitajska) i Krasnodaru (Rusija) je skupno to, da se nahajajo na 45. paraleli ali 45. stopinji severne geografske širine. Mesta na tej paraleli pravtako delijo tudi podobna klimatska podnebja.
?xml:namespace>
Besedilo iz…
?xml:namespace>